atilla bey horlama tedavisiBurun estetiği ameliyatı ile birlikte  uygulanan bilen snorelift, horlama tedavisi ‘nde başarılı bir yöntemdir.

Ameliyat öncesi ne gibi şikayetleriniz vardı?  

Uyku esnasında nefes almakta güçlük çekiyordum, uykumda uzun süreli nefesim duruyordu. Sabahları ter içerisinde, sanki bütün gece mücadele etmiş gibi yorgun uyanıyordum. Bunun neticesinde gün boyu uykulu ve düşük enerji ile  yaşıyordum. Araç kullanırken ya da film izlemek istediğimde kısa bir süre içerisinde  uyuma isteğim oluyordu.

Bu sıkıntılarınız ne kadar süredir devam ediyordu?
Son yıllarda daha şiddetli olmakla birlikte geçmişten beri bu sıkıntıları hissediyordum. Yıllar içerisinde kilo almaya başladım ve her iki sorun birbirini tetikleyerek artmaya başladı.

Yaşadığınız bu sağlık problemi eşinizle olan ilişkinizi nasıl etkiledi?
Eşim uykumda uzun süre nefes almadığım anları farkettiğinde çok korkmuştu. Horlama tedavisi olmam için ısrarcı davranması sayesinde kendi cesaretimi de toplayıp bu tedaviyi oldum. Uykumu tam olarak alamadığım için yorgun ve asabi bir halim oluyordu. Doğal olarak eşim ile ilişkime olumsuz bir etkisi oluyordu.
– Ameliyat olmaya nasıl karar verdiniz?
Geçmişte gittiğim doktorların endişe verici tavırları,  kompleks tedavi önerileri ve tedavi sonrası çizilen senaryo benim bu operasyondan uzak durmamı sağlamıştı. Tesadüf eseri Göksel Bey’in internet sitesini keşfettim. Kendisinin açıklayıcı ve pratik önerileri dikkatimi çekti. Belirli bir süre takip ettikten sonra kendisini hiç tanımamama rağmen randevu alıp eşim ile birlikte muayenesinin yolunu tuttum.

– Doktorunuz Göksel bey ile nasıl tanıştınız?

Muayenesine basit bir operasyon için gitmeme rağmen bana tüm detayları ile durumumu ve opsiyonları sundukça kendisine güvenim arttı. Hayatta en çok çekindiğim cerrahi operasyon fikrini benimsetti. Ayrıca hastane seçiminde kararı bana bırakması da beni mutlu etmişti. Kendisinden son derece emin , dürüst, işine karşı profesyonel tutumu sayesinde sadece başarılı bir doktor olarak değil ayrıca iyi bir insan ve dost olarak ta gördüğüm Göksel Bey’i tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Geçirdiğiniz ameliyatla ilgili bilgi verir misiniz?

Horlama tedavisi için normalden büyük olan bademciklerimi alıp küçük dilime ufak bir müdahale edilecekti. Ayrıca Dr.Bülent Uğurlu Bey’e ait olan Snorelift operasyonunu gerçekleştirecekti. Tüm bu operasyonlar sayesinde üst damak bölgesindeki hava boşluğu arttırılıp rahat nefes almam sağlanacaktı. Ayrıca operasyon sonrası iyileşme süreci en hızlı olacak yöntem de buydu. Göksel Bey’in ifadesi ile operasyon sonrası birkaç gün içerisinde çok daha rahat nefes alabilecektim. Yapılacaklar hakkındaki aldığım bilgi sayesinde heyecanım azaldı. İlk defa narkoz alacağım için en fazla bu duygu beni tedirgin ediyordu.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinden bahsedebilirmisiniz?

İlk uyandığım anı hatırlıyorum. Hiç bir acı yoktu, rahat nefes alıyordum. Tabi ki verilen ağrı kesicilerin etkisi olmalıydı. Ameliyat sonrası burnumun yüzümün şişeceğini hayal ediyordum. Fakat aynada kendime baktığımda herhangi bir sorun gözükmüyordu. Ameliyat sonrası ilk gece uzun yıllar sonrasında en rahat gecemi yaşadım ve sabah dört buçuk gibi uyandım. Bilgisayarımdan işlerimi takip ederken Göksel Bey geldi. Sabah beşte beni ziyaret etmesi gerçekten çok şaşırtıcıydı. Kendisine tekrar teşekkür etme fırsatım oldu. Sonraki günlerde ağrı kesici kullanmadığım için yutkunmada sıkıntım oldu ama geçmişte yaşadığım sıkıntıları düşündüğümde çektiğim acının bir önemi olduğunu düşünmüyordum. Hatta ağrı kesici kullanmam konusundaki önerileri bile atladığımı farkettim. Bir kaç günlük yutkunma problemi sonrası acılarım azaldı ve mutlu yaşantıma geri döndüm. Ayrıca operasyonun kilo vermeme de olumlu bir etkisi oldu.

Son  olarak bu sıkıntıları yaşayan insanlara neler söylemek istersiniz?

Çözümü olup ihmal edilen sağlık problemleri daha sonrasında tedavisi mümkün olmayan sorunlara neden olabilir. Uyku apnesi bunlardan birisidir. Bu durumda olan bir hasta cerrahi müdahale korkusu ya da bir kaç günlük tedavi sürecindeki acıları düşünmek yerine tedavi sonrası sağlıklı günleri düşünmelidir. Tek başına bu kararı almakta zorlanan kişilere ailesi ve çevresindeki dostları destek olmalıdır. Doğru teşhis ve operasyon çok önemlidir. Şimdiye kadar tedavim ile ilgili en az beş farklı operasyon önerisi aldım. Fakat şu an bir çoğunun gerekmediğini aksine iyileşme sürecimi çok arttıracağını anlıyorum. Bazı doktorların Göksel Bey’in ilk tıp dersinden beri unutmadığı “Önce zarar vermeyeceksin” mottosunu bazen atladıklarını düşünüyorum